NLP 3

Neurolingvistické programování

CO JE TO NLP 3 ?

Neurolingvistické programování

je para-hypnotická technika formalizovaná v 80. letech, která pomáhá řešit problémy a která umožňuje okamžitý úspěch, zejména u fóbií.

Prostřednictvím vizualizace pamět'ovych vzpomínek,souvisejících s emocí, je zážitek přepracován, aby se oslabily prvky, které nás od té chvíle ovlivňují.

Název a vznik metody

Richard Bandler a John Grinder se při sumarizaci svých výzkumů modelů chování, myšlení a komunikace rozhodli použít poněkud složitý název, který již ve 30. letech 20. století použil význačný filozof a zakladatel obecné sémantiky Alfred Korzybski (jehož prací byli ostatně ovlivněni):

  • neuro- označuje smyslové orgány - svět vnímáme právě smysly;
  • lingvistické označuje řeč - vnímané a prožívané je organizováno, uchováno a předáno právě pomocí jazyka;
  • programování znamená opakující se vzorce vnímání, myšlení a cítění, naše vědomé i nevědomé plánování situace na základě jazykového zhodnocení vnímané situace.

Zakladatelé svou metodu zveřejnili v knize The Structure of Magic (Struktura magie) v roce 1975 poté, co zkoumali a analyzovali původní hypnoterapeutickou metodu Miltona Ericsona v knize Patterns of hypnotic techniques of Milton H. Ericson (Vzorce hypnotických technik Miltona H. Ericsona), vydanou krátce předtím v témže roce. Kromě rozvoje vlastní teorie se na úrovni postupů snažili o pragmatický přístup k modelování práce tří úspěšných psychoterapeutů - Virginie Satirové, Miltona H. Ericksona a Fritze Perlse. Cílem bylo zjistit, proč byly tyto tři osobnosti úspěšnější než jejich kolegové. Teoretické základy jsou postaveny na pracích, které se týkají těchto tří zkoumaných osobností a disciplínách zkoumajících jazyk a mysl, včetně psychologie, lingvistiky a kognitivní teorie.

Základní myšlenka

Základní myšlenka tkví v tom, že v naší mysli si vytváříme jakési vnitřní mapy (někdy též smyslové mapy, neuromapy), které předcházejí řeči (i vnitřní) a tedy i aktivitě s ní spojené. Ačkoliv je tento model výrazně zjednodušený, jeho význam tkví v upozornění na algoritmickou posloupnost smyslové vnímání - jazykové zpracování - naše chování. Přitom jazykové zpracování nemusí být jen vnitřní řeč, může jít i o slova, která nám bezděky vyvstanou při určitých podnětech a která bez rozmyslu vyslovíme.

Tyto vnitřní mapy mohou mít různý charakter, označovaný jako smyslová modalita. Podle původní teorie může člověk být typ:

  • Spíše vizuální, tedy výrazně obrazově zaměřený. Tento člověk si pamatuje spíše obrazy, v knize si pamatuje pozici a tvar napsaných slov.
  • Spíše auditivní, který si pamatuje zvuky, melodie, dává přednost přednášce před četbou učebnice.
  • Nebo spíše kinestetický (někdy též procesuální či pocitový), který upřednostňuje prožívání v sobě, pamatuje si vlastní emoce a pocity, doteky.

Protože podoba vnitřní mapy definuje zpětně způsob vyjadřování, v případě vzájemné komunikace výrazně typově odlišných osob může docházet k nedorozuměním a potížím, které se právě neuropsychologická terapie snaží odstraňovat. Lze ji proto řadit ke komunikačním terapiím a například škole z Palo Alta. Požadavek na výsledek psychoterapie bývá občas označován jako potřeba společného naladění. Jiný postup využívaný v klasické NLP je pak například přerámování, který spočívá v popsání situace jinými slovy, která nejsou pro komunikačního partnera ohrožující, urážlivá apod.


MAPA A ÚZEMÍ

Mappa e Territorio sono 2 concetti fondamentali per capire i principi su cui opera la PNL.

Když jdeme z domova do známého cíle, máme mentálně vzpomínku na cestu, kterou máme následovat, a téměř touto cestou téměř automaticky pokračujeme.

Vzpomínka na cestu je mapa, to znamená, že představuje syntetickou mentální cestu, která nám umožňuje dosáhnout našeho cíle, ale tento "mentální program" nepředstavuje území.

Ve skutečnosti, kdybych se vás zeptal: kolik obchodů je na ulici nebo kolik domů, kolik křižovatek a semaforů byste nebyli schopni odpovědět, tyto otázky jsou základními prvky území.


Takže:

MAPA NENÍ ÚZEMÍ

Představuje však syntetickou vizi s elementy, která je specifická pouze pro dosažení cíle a nic víc.

To znamená, že mysl ukládá data a události "syntetizováním" informací, které považuje za užitečné odstraněním všech ostatních informací, a za normálních podmínek je v pořádku, ale je to omezující postup, když se stane neočekávaný.

Strukturovaná osoba, když narazí na neočekávanou událost, opustí mapu a na území pracuje jinak.

Pokud použijeme postup na náš příklad, řešení je triviální: 

když narazím na dopravní zácpu, vyberu jinou cestu, abych se dostal do cíle, i když jsem si to nezapamatoval a že v budoucnu to zvládnu jako alternativu.

Naše mysl tedy vytváří postupy, které zrychlují naše volby v každé životní činnosti, což je pro většinu případů optimální,  nazýváme je mapy.

Ale když narazíte na událost, která nebyla na mapě předvídána, pokud nejste schopni upravit mapu sami, tato mentální cesta se ukáže jako omezující a skončíte ve smyčce, která může nenapravitelně podmínit náš současný a budoucí život určením: strach, fobie a dokonce i v závažných případech vyvolává záchvaty paniky.

V případě předchozího příkladu může dopravní zácpa vyvolat úzkost, protože se obávám, že nedorazím včas.

Ti, kteří dobře znají NLP, mohou pomoci osobě upravit mapu a opustit smyčku.

Modifikace mapy, pokud se provádí na správném prvku (z tohoto důvodu je nutné jít k odbornému terapeutovi), umožňuje okamžité vyřešení strachu spojeného s touto událostí.


Titolo della pagina